Залишити коментар

100 років у пам’яті народній

100 років у пам’яті народній

21 листопада 2021 року виповнилося 100-річчя з дня фактичного завершення збройної боротьби українських державницьких сил за незалежність України в ході національно-визвольних змагань 1917—1921 рр. Другий Зимовий похід Армії УНР завершився трагічними подіями – розстрілом полонених бійців біля селища Базар та стратою групи старшин Походу в Лук’янівській в’язниці.

20 листопада 2021 року за ініціативою  Всеукраїнської громадської організації Спілка офіцерів України був проведений виїзний семінар,присвячений 100-річчю подвигу та вшанування пам’яті загиблих і розстріляних нескорених воїнів Другого Зимового походу Армії УНР з виїздом до с. Базар Житомирської області.

В організації заходів взяли участь представники Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України, Національного музею історії України, органи місцевого самоврядування, відділ культури Народицької селищної ради. Участь у вшануванні пам’яті Героїв Базару взяли делегації 36 окремої бригади морської піхоти імені контр-адмірала Михайла Білинського, Житомирського військового інституту імені С.П.Корольова, Військового інституту телекомунікації та інформатизації імені Героїв Крут. Активними учасниками заходів були представники громадськості – Правого сектору, 1 кінного полку Чорних запорожців, Просвіти та інших.

Учасники семінару обговорили історичні події завершального етапу збройної боротьби українців за незалежність, мету, хід і наслідки Другого Зимового походу, зразок вірності військовому обов’язку та взяли участь у заходах щодо вшанування розстріляних героїв Походу.

Варто зауважити, що 30 років тому, напередодні Референдуму  1991 року група членів Народного руху України, правозахисників, серед яких були Василь Овсієнко, Володимир Олексієнко, Дмитро Мазур, Микола Поровський  та інші, започаткували вшанування пам’яті Лицарів Другого Зимового походу. В подальшому за ініціативи громадськості був споруджений Меморіал пам’яті Героїв Базару.

Ритуал вшанування пам’яті Героїв Базару розпочався зі звершення молебню в пам’ять загиблих.

Ритуал, який був проведений разом із місцевою громадою, представниками Народицької селищної та Малинської  міської територіальних громад, повернув присутніх громадян, представників Збройних Сил України, громадянського суспільства в історію України 100-річної давнини. Саме 17 – 23 листопада 1921 року під Базаром (нині Коростеньського району) в ході національно-визвольних змагань за незалежність Української Держави в нерівному бою полягли майже тисяча наших вояків. 359 з них – полонених кавалеристами Котовського, які не скорилися московському оккупанту, були свавільно позбавлені життя. Із документу того часу – “Чрезвычайная Пятерка постановляет:

1. Лиц, перечисленных в приложенном к сему списке, в числе 359 человек, как злостных, активных бандитов – РАССТРЕЛЯТЬ…”

Драматичні події того часу давали надію на те, що Україна тоді постане. 100 років тому надія майже згасла..  До незалежності було сімдесят ще довгих і не менш драматичних років, коли ця надія ледь жевріла і палала, коли мільйони українців поклали своє життя у боротьбі за незалежність, були перетерті в “лагерную пильˮ, розсіяні по всьому світу…

Поряд з тим, створена і згинувша в холодні листопадові дні 1921 року, Повстанська армія УНР відродилася у 1942 році, як Українська повстанська армія.

Життя і подвиг Лицарів Другого зимового походу залишаються в пам’яті народній, кличуть і сьогодні до боротьби, служать полум’яним прикладом відданості ідеї незалежності України та вірності присязі.

Про це й говорили виступаючі на мітингу-реквіємі народні депутати України попередніх скликань Олег Тягнибок, Юрій Сиротюк, капітан ІІ рангу Тимур Баротов, підполковник Ростислав Локтєв та інші. Емоційно та зворушливо прозвучали виступи народної артистки України Олени Кулик, Тараса Компаніченка та Хореї козацької, Василя Лютого, Тараса Силенка.

Пам’ять Героїв національно-визвольних змагань, Антитерористичної операції та Операції об’єднаних сил, Жертв голодоморів в Україні учасники вшанували хвилиною мовчання.

До Меморіалу були покладені вінки та кошики з квітами від Спілки офіцерів України, Асоціації народних депутатів України, Об’єднання бувших вояків-українців у Великій Британії, Всеукраїнського товариства політичних в’язнів і репресованих та інших.

Спілка офіцерів України висловлює щиру вдячність працівникам і військовослужбовцям Міноборони, Генерального штабу Збройних Сил України, зокрема – Управління військово-цивільного співробітництва, керівництву 36 окремої бригади морської піхоти імені контр-адмірала Михайла Білинського, Житомирського військового інституту імені С.П.Корольова, Військового інституту телекомунакції та інформатизації імені Героїв Крут за  послідовну громадянську позицію щодо відновлення історичної правди, вшанування Героїв визвольних змагань українського народу, відновлення та збереження національних військових традицій.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: